Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta w II LO

W dniu 15.12.2023r. komisja w składzie: Antonina Szostak, Paulina Majowska, Karol Rogalski i Bartosz Michalik przeprowadziła wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Nowego Sącza, w których udział wzięło 715 uczniów.

Poniżej prezentujemy wyniki głosowania:

1. Gabriela Witowska kl. 2c: 294 głosy

2. Tobiasz Płókarz kl.1c: 210 głosów

3. Sara Gzula kl. 2e: 103 głosy

4. Zofia Krupa kl. 2c: 95 głosów

Mikołajki w II LO

Już 5 grudnia naszą szkołę odwiedził zastępca Świętego Mikołaja. Spotykał się z grzecznymi uczniami, rozdawał cukierki, a dla niegrzecznych, czyli ubranych bez świątecznych akcentów, zachęcał do odśpiewania kolęd i pastorałek. Ten dzień był także okazją do przypomina sobie tradycji świątecznych. Za przygotowanie orszaku mikołajowego i przeprowadzenie akcji odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami - p. Kingą Szostak i p. Joanną Szafran-Gruszczyńską.

Równocześnie na sali gimnastycznej odbywał się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej 3x3. Podczas wspólnej gry i rywalizacji obecne były akcenty świąteczne. Za organizację turnieju odpowiedzialni byli uczniowie zaangażowani w innowację pedagogiczną "Szkolny Organizator Sportowy" prowadzoną pod kierunkiem p. Agnieszki Sikory. Na podium zawodów znalazły się reprezentacje następujących klas: pierwsze miejsce - 1c, drugie miejsce - 2b, trzecie miejsce - 2f. Najlepsi otrzymali upominki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w rywalizacji!

Narodowe Czytanie 2023

W tym roku cała Polska czytała "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W tę akcję włączyła się społeczność 2 Liceum Ogólnokształcącego. Pierwszy dzień grudnia bieżącego roku w szkolnej Auli został zdominowany przez stroje z XIX wieku. Uczniowie i uczennice odczytali fragmenty słynnej książki znanej pisarki okresu pozytywizmu - Elizy Orzeszkowej. Całości dopełniła przepiękna dekoracja sali.

Za przygotowanie wydarzenia odpowiedzialni byli uczniowie klas 1e i 2e z pomocą Pań: Anny Motyki, Beaty Martelus-Szafer i Eweliny Krupy.

Dziękujemy za piękną promocję czytelnictwa w naszej Szkole!

Zmarła Pani Ewa Krawczyk

Społeczność II LO składa kondolencje pogrążonej w żałobie Rodzinie.

W Hadesie jak w niebie!

W "Hadesie" jak w niebie... tak, w II LO to możliwe! Hadesem już od pokoleń nazywane są sale znajdujące się w podpiwniczeniu. Te trzy pomieszczenia zostały podczas niedawnego remontu generalnego budynku Szkoły całkowicie odnowione. Ściany przybrały jasny kolor, a wiekowe zielone tablice z białą kredą zastąpiły nowocześniejsze. Aby uczynić to miejsce jeszcze bardziej wygodnym, w korytarzu postawiono kolorowe pufy do siedzenia. Całość robi oszałamiające i niezwykle przytulne wrażenie. W nowo oddanych do użycia salach młodzież i nauczyciele mogą jeszcze bardziej efektowanie wykonywać swoją pracę. Dziękujemy!

W II LO po raz szósty

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…

W przed dzień Święta Niepodległości społeczność II Liceum Ogólnokształcącego po raz szósty włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". Ubrani w białoczerwone stroje punktualnie o 11:11 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Wspólnie wyraziliśmy radość z niepodległości, szacunek dla naszych przodków i dumę z bycia Polakiem. Kolejna rocznica odzyskania suwerenności to dla nas okazja do refleksji i szczęścia. Niech żyje nasza niepodległa Polska!

Za organizację uroczystości odpowiedzialny był Samorząd Szkolny wraz z opiekunkami Panią Kingą Szostak i Panią Joanną Szafran- Gruszczyńską.

„Spośród słów używanych nieczęsto,

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi –

N I E P O D L E G Ł O Ś Ć.”

W dniu 9 listopada w auli II LO odbyła się podniosła akademia z okazji obchodów Święta Niepodległości Narodowej. Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji.

Uczniowie z klasy 3e przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi.

W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

Tegoroczna akademia zakończyła się przemówieniem Pani wicedyrektor Małgorzaty Biel, która podkreśliła istotę potrzeby pielęgnowania pamięci o polskiej historii oraz kultywowania wartości takich jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.

Wydarzenie przygotowane zostało przez młodzież z klasy 3e wraz z wychowawcą Panem Marcinem Maziarskim. Nad oprawą merytoryczną uroczystości czuwała Pani Kinga Szostak.

Konferencja w II LO dot. Józefa Blewońskiego

W dniu 7.11.2023 r. w II LO w Nowym Sączu miała miejsce konferencja na której przedstawiono postać Józefa Blewońskiego, członka Sztabu Dowódczego Związku Walki Zbrojnej Okręgu: Koło – Kalisz – Łódź, który 12 marca 1943 r. został skazany za działalność konspiracyjną na karę śmierci. 16 kwietnia 1943 r. wyrok został wykonany poprzez zgilotynowanie przez niemieckich okupantów.

W spotkaniu uczestniczyła jego córka, znana sądecka artystka Grażyna Kulig. Konferencję poprowadzili: Iwona Mularczyk, Roksana Szczypta – Szczęch z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Krzysztof Siemion.