Wigilia szkolna A. D. 2023

W dniu 22.12.2023 r. o godz. 12:00 w auli II LO odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Zapoczątkowane ono zostało dostojnym wejściem kapeli góralskiej i kolędników z klas 2c i 3a i przyjaciół. Następnie życzenia świąteczne przybyłym gościom złożyli: Pani Dyrektor Dorota Smaga, przedstawiciel Rady Rodziców: Pan Michał Wituszyński oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego: Paulina Majowska. W duchowy klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadził wszystkich modlitwą ksiądz Jakub Piekielny, udzielając zebranym Bożego błogosławieństwa. Przesłaniem tegorocznej uroczystości była refleksja na istotą świąt, nad tym, iż to właśnie Bóg jest pierwszy i co dzień przychodzi: przez swoje słowo, osoby, obowiązki, wydarzenia i przedstawia swój plan na nasze „teraz”, daje swoją propozycję na ludzkie życie.

W tej atmosferze Wieczoru Wigilijnego życzymy Wam wszystkim abyście w czasie, gdy zabłyśnie na niebie pierwsza gwiazda, zasiedli wspólnie do uroczystej kolacji. Zapomnimy wówczas o wzajemnych urazach, a dzieląc się opłatkiem życzmy sobie wszystkiego, co najlepsze, ciesząc się, że jesteśmy razem, bardziej sobie bliscy niż w zwykłe dni. Niech Nowonarodzony Chrystus obdarzy nas pokojem, miłością i obfitością łask. Niech Boże Narodzenie będzie w naszych domach, w naszych szkołach, w zakładach pracy, wszędzie tam gdzie jest człowiek.

Tegoroczną Uroczystość przygotowała młodzież z klas 2c i 3a wraz z wychowawczyniami: p. Agatą Żelasko i p. Edytą Lupą.

Za oprawę wokalną i program artystyczny odpowiedzialna była p. Kinga Szostak.

Nasza Ania Gromala na podium!

Uczennica kl. 3e - Anna Gromala zajęła II miejsce w finałowym odcinku Szansy na Sukces

Artykuł portalu dts

"Deutsch in der Hauptrolle" - retrospekcja

14.12.2023 r. odbyła się retrospekcja pięciu edycji Regionalnego Międzyszkolnego Konkursu na Film lub Prezentację Multimedialną w Języku Niemieckim "Deutsch in der Hauptrolle" (Niemiecki w roli głównej) organizowanego przez naszą szkołę oraz zaproszenie do udziału w trwającej obecnie VI edycji konkursu. Uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli filmiki i prezentacje wykonane przez swoich rówieśników.

Wydarzenie przygotowały nauczycielki języka niemieckiego p. Agnieszka Schmidt - Wilczek i p. Agnieszka Szkarłat. Konkurs prowadziła Kamila Knapek z kl. 3d, obsługę techniczną zapewnili Karol Rogalski, Jan Pawlak, Mateusz Kantor z kl. 3c.

Zdjęcia: Antonina Szostak kl. 2c

Film: Oliwier Moskalewicz kl. 3c

Koncert Kolęd "Aurea Dicta" w II LO

KONCERT KOLĘD „AUREA DICTA” W II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU

W dniu 19 grudnia 2023 roku w auli II LO w Nowym Sączu odbył się doniosły koncert kolęd, który wprowadził społeczność szkolną w atmosferę pełną duchowych wzruszeń, ciepła i harmonii. Utwory instrumentalno-wokalne zaaranżowała Julia Chronowska, uczennica kl.3c, wraz utalentowaną młodzieżą „Zielonej Budy”. Strona muzyczna koncertu połączona została z refleksyjnym montażem liryczno-słownym. Wiodącym przesłaniem tegorocznego koncertu były relacje międzyludzkie oraz zaduma nad tym, że okres Świąt Bożego Narodzenia to pora roku, w której każdy człowiek ma więcej czasu dla siebie i dla innych. To moment refleksji nad sobą, nad bliskimi, nad tym co ważne i co warto w życiu zmienić. Społeczność uczniowska, wprowadzona w świąteczny klimat, radośnie celebrowała wspólnie spędzone chwile.

Tegoroczny koncert kolęd „Aurea Dicta” poprowadzili: Antonina Szostak (kl. 2C) wraz z Tomaszem Wojsławem (kl. 4G).

Montaż dźwiękowy przygotowali: Bartosz Michalik( kl. 3C) oraz Karol Rogalski (kl. 3C)

Za coroczną organizację koncertu odpowiedzialne są mgr Kinga Szostak oraz mgr Marta Jacak.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta w II LO

W dniu 15.12.2023r. komisja w składzie: Antonina Szostak, Paulina Majowska, Karol Rogalski i Bartosz Michalik przeprowadziła wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Nowego Sącza, w których udział wzięło 715 uczniów.

Poniżej prezentujemy wyniki głosowania:

1. Gabriela Witowska kl. 2c: 294 głosy

2. Tobiasz Płókarz kl.1c: 210 głosów

3. Sara Gzula kl. 2e: 103 głosy

4. Zofia Krupa kl. 2c: 95 głosów

Mikołajki w II LO

Już 5 grudnia naszą szkołę odwiedził zastępca Świętego Mikołaja. Spotykał się z grzecznymi uczniami, rozdawał cukierki, a dla niegrzecznych, czyli ubranych bez świątecznych akcentów, zachęcał do odśpiewania kolęd i pastorałek. Ten dzień był także okazją do przypomina sobie tradycji świątecznych. Za przygotowanie orszaku mikołajowego i przeprowadzenie akcji odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami - p. Kingą Szostak i p. Joanną Szafran-Gruszczyńską.

Równocześnie na sali gimnastycznej odbywał się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej 3x3. Podczas wspólnej gry i rywalizacji obecne były akcenty świąteczne. Za organizację turnieju odpowiedzialni byli uczniowie zaangażowani w innowację pedagogiczną "Szkolny Organizator Sportowy" prowadzoną pod kierunkiem p. Agnieszki Sikory. Na podium zawodów znalazły się reprezentacje następujących klas: pierwsze miejsce - 1c, drugie miejsce - 2b, trzecie miejsce - 2f. Najlepsi otrzymali upominki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w rywalizacji!

Narodowe Czytanie 2023

W tym roku cała Polska czytała "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W tę akcję włączyła się społeczność 2 Liceum Ogólnokształcącego. Pierwszy dzień grudnia bieżącego roku w szkolnej Auli został zdominowany przez stroje z XIX wieku. Uczniowie i uczennice odczytali fragmenty słynnej książki znanej pisarki okresu pozytywizmu - Elizy Orzeszkowej. Całości dopełniła przepiękna dekoracja sali.

Za przygotowanie wydarzenia odpowiedzialni byli uczniowie klas 1e i 2e z pomocą Pań: Anny Motyki, Beaty Martelus-Szafer i Eweliny Krupy.

Dziękujemy za piękną promocję czytelnictwa w naszej Szkole!