Podsumowanie V edycji „Deutsch in der Hauptrolle”
Zdjęcie tytułowe 1113225832438.jpg w newsie Podsumowanie V edycji „Deutsch in der Hauptrolle”

5 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji Regionalnego Międzyszkolnego Konkursu na Film lub Prezentację Multimedialną w Języku Niemieckim „Deutsch in der Hauptrolle”, którego organizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Patronat honorowy nad konkursem objął: Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie pan Dr. Michael Groβ. Nagrody laureatom i finalistom wręczyła pani Dyrektor Dorota Smaga.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Nowego Sącza i okolic. Zadanie konkursowe tej edycji polegało na wykonaniu krótkiego filmu lub prezentacji multimedialnej (do 5 min) w języku niemieckim na jeden z wybranych tematów: „Nowy Sącz und Umgebung für Naturliebhaber” („Nowy Sącz i jego okolice dla miłośników przyrody”), „Mein Glückstag” („Mój szczęśliwy dzień”) oraz „Mein Modestil” („Mój styl mody”). Nadesłanych zostało 42 prace, z 19 szkół, w tym 19 filmów i 23 prezentacje multimedialne. W sumie udział w konkursie wzięło 80 uczniów. Uczestnicy wybierali głównie temat „Nowy Sącz i jego okolice dla miłośników przyrody” (20 prac). Prace prezentowały w przeważającej części dobry poziom językowy i techniczny.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie:

- Przewodniczący Mariusz Skowron – nauczyciel j. niem. w ZSO nr 2 w Nowym Sączu,

- Maria Mück - Kardel- nauczyciel j. niemieckiego,

- Wojciech Dzido – pracownik Instytutu Goethego w Krakowie,

- Anna Kowalik - pracownik Instytutu Goethego w Krakowie,

- Marta Kurzeja – wykładowca języka niemieckiego w Instytucie Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu,

- Katarzyna Dominik – nauczyciel języka niemieckiego w ZSE w Nowym Sączu,

- Ewelina Gorzawska – nauczyciel j. niemieckiego w VI LO w Nowym Sączu,

- Bogdan Potoniec- nauczyciel informatyki w ZSO nr 2 w Nowym Sączu,

- Piotr Gorzawski – operator kamery w RTK w Nowym Sączu,

- Agata Rolka – grafik, nauczyciel plastyki i wykładowca Instytutu Pedagogicznego - Zakładu Edukacji Artystycznej i Struktur Wizualnych PWSZ w Nowym Sączu,

-Andrzej Naściszewski- wykładowca Instytutu Pedagogicznego – Zakładu Pedagogiki Medialnej i Technologii Informacyjnej PWSZ w Nowym Sączu,

- Studenci Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych PWSZ w Nowym Sączu.

Jury brało pod uwagę następujące elementy: poprawność językową, jakość techniczną i walory artystyczne. Poprawność językową oceniali tylko nauczyciele języka niemieckiego przyznając od 0 do 10 punktów. Pozostałe elementy mogły otrzymać od 0 do 5 punktów. Wyżej oceniane były prace z samodzielnie opracowanym tekstem, prezentowanym na żywo lub czytanym. W ocenie uwzględniono ciekawe ujęcie tematu, dobór muzyki, elementy gry aktorskiej, scenografię, szatę graficzną prezentacji oraz inne walory. Preferowane były samodzielnie wykonane zdjęcia lub filmy, z podkładem muzycznym i płynnym przejściem pomiędzy poszczególnymi ujęciami lub slajdami. Zarówno filmy jak i prezentacje zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe. Juryprzyznało 23 nagrody, 12 wyróżnień – w sumie nagrodzono 56 uczestników.

Organizatorzy konkursu spotkali się z życzliwością kilku sądeckich firm, osób prywatnych i instytucji, które ufundowały cenne nagrody dla uczestników konkursu. A oto lista sponsorów konkursu, którym bardzo dziękujemy:

1. Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie pan Dr. Michael Groβ.

2. Pani Rachela Pazdan – właścicielka restauracji Ratuszowa

3. Pan Zbigniew Bochenek, właściciel firmy STOLPOL MEBLE

4. Rada Rodziców przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu

5. Instytut Goethego w Krakowie

6. Instytut Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu

7. Instytut Pedagogiczny PWSZ w Nowym Sączu

8. Wydawnictwo LektorKlett

Organizatorzy: p. Agnieszka Schmidt-Wilczek i p. Agnieszka Szkarłat

przy współpracy z p. Mariuszem Skowronem i p. Bogdanem Potońcem.

Dziękujemy za pomoc uczniom kl. 3C

Uroczystość prowadzili Wiktoria Rams i Piotr Owsianka z kl. 3An.

Zdjęcia: Julia Jarzębak z kl. 3Cn

Wyniki kunkursu: KLIK