XVI edycja Szkolnego Konkursu Piosenki Zagranicznej „Szansonada”
W tradycje artystyczne II LO wpisuje się organizowany przez nauczycieli języków obcych Konkurs Piosenki Zagranicznej „Szansonada”. Początki tej imprezy sięgają jeszcze 1988 roku, kiedy to z inicjatywy romanistki, prof. Jolanty Musiał odbył się w szkole Festiwal Piosenki Francuskiej „Chansonada”, przekształcony w roku 1990 w Festiwal Piosenki Zagranicznej. Po kilkuletniej przerwie nauczyciele języków obcych postanowili wznowić tę imprezę i w kwietniu 2003 roku w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się w nieco zmienionej formule I edycja Festiwalu Piosenki Zagranicznej „Chansonada”. Następnie uległa również zmianie pisownia nazwy przybierając ostatecznie polską wersję „Szansonada”. Nad organizacją i przebiegiem imprezy czuwała prof. Maria Mück Kardel wspierana przez prof. Aleksandrę Hobler i Samorząd Szkolny. W roku 2015 opiekę nad festiwalem przejęły prof. Agnieszka Szkarłat i Justyna Gieracka, zmieniając jego nazwę na konkurs. W tym miejscu podkreślić należy bardzo dobrą współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu, który zawsze chętnie udostępnia bezpłatnie swoje pomieszczenia i sprzęt na próby oraz koncerty. Również w bieżącym roku szkolnym uczniowie będą mieli okazję do pokazania własnego talentu na forum szkoły oraz doskonalenia warsztatu muzycznego i umiejętności językowych.
Występy ocenia 7 osobowe jury, w skład którego wchodzą przede wszystkim nauczyciele języków obcych oraz przedstawiciel Samorządu Szkolnego. Uczestnicy konkursu (soliści, duety, zespoły) wykonują jedną piosenkę w dowolnym języku a po zakończeniu występu otrzymują od każdego jurora punktową ocenę. Liczy się dobór i interpretacja utworu, umiejętności wokalne i językowe oraz inne walory artystyczne. Czasem zdarza się, że werdykt jury różni się od opinii publiczności. Na szczęście ona również wybiera w głosowaniu swojego ulubieńca obdarzając go Nagrodą Publiczności. Zwycięzcy „Szansonady” otrzymują dyplomy oraz drobne upominki.
Wielu wykonawców to uczniowie szkoły muzycznej, grający na instrumentach i obyci ze sceną, aczkolwiek bywa i tak, że elementy pozamuzyczne, ku uciesze publiczności, stanowią jedyny walor występu. Niektórzy uczestnicy zaskakują ciekawym strojem i choreografią rekompensując w ten sposób niedoskonałości wokalne. Wszystko to wpływa na niepowtarzalną atmosferę i dobrą zabawę podczas każdej edycji konkursu.
Wypełnij formularz i zgłoś swój udział w konkursie.
Gorąco zapraszamy!
organizatorzy: Agnieszka Szkarłat, Maria Mück-Kardel, Mateusz Cabała